Mapa Hľadať
Polomer: Vypnuté
Polomer:
km Set radius for geolocation
Hľadať

Pestovateľka maku pochádza z Jarnej, miestnej časti Cífera, ale presťahovala sa do Trnavy k rodičom. „Keď v roku 1991 prišla možnosť reštituovať pôdu, rozhodla som sa, že sa budem živiť jej obrábaním. V dedinke so sto obyvateľmi veľa možností nebolo.“ Začala pestovať rôzne poľnohospodárske plodiny. Zlom nastal pred pätnástimi rokmi. „Chcela som sa niečím odlíšiť, a tak som prešla na mak. Ide to, malých pestovateľov je na Slovensku málo a náš mak je výnimočný tým, že ho zbierame ručne. Tak je lepší, kvalitnejší,“ dodáva sebavedomo.

Ručne sa pozbierajú makovice, ručne sa z nich vyreže mak, operie sa a usuší. Pri mechanickom zbere sa zrnká maku poškodia a olej vyjde na povrch. Mak potom nevydrží dlho, lebo časom stuchne a zhorkne. Ručne zbieraný ho môžete nepomletý skladovať aj dva-tri roky.

Miniatúrne guľôčky sú zdrojom zdravých tukov, železa, ale najmä vápnika. Mak ho má niekoľkonásobne viac ako mlieko a syry. Väčšina z nás pozná len jeden druh – modrý. V Jarnej pestujú ďalšie tri s odlišnou farbou a chuťou. „Sivý chutí podobne ako modrý, len je jemnejší, lahodnejší. Biely má orieškovú chuť a je vynikajúci na šúľance či slivkové knedle. Asi najväčšou raritou je hnedý mak, ktorý chutí ako slnečnicové jadierka.“

Predaj ručne zberaného maku vo Freshmarket, Tomášiková 46, 831 04 Bratislava

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

-

Streda

-

Štvrtok

-

Piatok

-

Sobota

-

Nedeľa

-

Adresa

Naša adresa:

Jarná 14, Cífer

Telefón:
Kontaktujte nás

Overené a odskúšané, odporúčame ďalej.

Všetky knihy a e-booky v tejto sekcii sme prečítali a receptíky vyskúšali. Preto neodporúčame nič, čo by nebolo overené našimi chuťovými bunkami, alebo zažité na vlastnej koži.