Návrat k prírode s obilninovými vankúšikmi

Návrat k prírode s obilninovými vankúšikmi
Zdravé bývanie

 

Kvalitný spánok je závislý od viacerých faktorov. Jedným z nich je správny výber vankúša. Nevhodné náplne vankúša nám môžu spôsobiť alergie, bolesti hlavy a krčnej chrbtice, čo vedie k ďalším zdravotným problémom a celodennej únave.

Našťastie sa už aj na Slovensku vraciame k zdravým a tradičným alternatívam aj v tejto oblasti. Sú nimi pohánkové a špaldové vankúše, ktoré možno poznáte skôr pod názvom „vankúše z pliev“. Používali ich už naši starí rodičia, spolu s vankúšmi z peria patrili k  výbave každého domu. Oproti tradičným perovým však na pohánkové nebudete trpieť alergiou a tak sa vďaka svojmu širokému využitiu tešia čoraz väčšej obľube .

Pohánkové šupky, ktoré sú výplňou týchto vankúšov vznikajú lúpaním zrelej pohánky. Vďaka svojej tvárnosti sa prispôsobujú tvaru vášho tela, čo znamená, že hlava aj chrbát sú počas spánku ideálne podopreté. Vďaka tomu je svalstvo uvoľnené a telo oddýchnuté. Navyše vankúše pohltia v noci telesný pot a odvádzajú nadbytočné teplo.

Pohánkové a špaldové vankúše blahodárne pôsobia pri nespavosti, vydávajú pri pohybe jemný upokojujúci šelest. Majú tiež schopnosť dobre akumulovať teplo aj chlad, ktoré potom postupne uvoľňujú do celého tela. Ich termoterapia je preto veľmi cenená. Stačí ich nahriať na slnku, radiátore, kachliach alebo v blízkosti iného zdroja tepla a prikladať na stuhnutý chrbát, boľavé kríže, na zátylok pri migréne, pri svalovej bolesti, pri ochoreniach čelových dutín alebo menštruačných bolestiach. Ich využitie je široké a každý si nájde to svoje. Vankúše tiež možno schladiť v chladničke a aplikovať ako studený obklad pri dne, reume a bolestiach končatín a kĺbov. Keďže sú šupky jemné, hodia sa ako podložka pri preležaninách.

Využitie:

 

  • Na každodenné spanie
  • Pri zablokovanej krčnej chrbtici, bolestiach hlavy, zátylku a ramien
  • Ako teplý obklad pri bolestivej menštruácii
  • Pri nespavosti, migréne a na nahrievanie nosových a prínosových dutín
  • Úľava pri bolestiach kĺbov a svalov
  • Ako podložka pri preležaninách

Za článok ďakujeme Miriam Latečkovej :  www.babickinazahrada.sk