Prečo kvalitnejšiu soľ?

Prečo kvalitnejšiu soľ?
Zdravo a chutne

Dnes začíname s naším jarným ozdravným seriálom a predstavíme Vám himalájsku soľ.

Postup spracovania bežnej kuchynskej soli ju zbavuje dôležitých látok. Čoraz viac ľudí preto siaha po soli, ktorá nie je natoľko chemicky pozmenená. Príkladom kvalitnejšej soli je morská soľ či soľ himalájska. Návod ako si overiť liečivý účinok soli na vlastnom tele nájdete na konci článku.

Bežná kuchynská soľ

Je to kamenná soľ vyťažená v soľnej bani. Je chemicky spracovaná a zbavená všetkých minerálnych prímesí, ktoré sa v kamennej soli nachádzajú. Zostáva iba čistý chlorid sodný, ku ktorému sa v prípade stolovej soli pridáva jód. Takýto jód naše telo nedokáže primerane použiť.

 

Stojí za zamyslenie:
Len okolo 7 % tejto soli ide na potravinárske účely, zvyšok sa využíva v priemysle, kde je potrebný čistý chlorid sodný.

 

Morská soľ

Morská soľ, ktorá nebola rafinovaná a jodidovaná je relatívne dobrou voľbou. Je oveľa vlhkejšia ako bežná jodidovaná soľ. Okrem chloridu sodného obsahuje 16% ďaľších minerálov a stopových prvkov.

 

Himalájska soľ

Kombinuje 84 rôznych minerálov. Dôležitým prvkom je železo, ktoré dáva soli jej typickú farbu – čím väčší je obsah železa, tým ružovejšia je farba. Himalájska soľ je pôvodná soľ, ktorá vznikla kryštalizáciou tzv. pramora v Himalájskom pohorí. Pred mnohými miliónmi rokov na dnešnom území Himalájí sa nachádzal praveký oceán. Po tom, čo indický subkontinent “narazil” do ázijského kontinentu vznikli Himaláje. Oceán následne vyschol a na jeho dne zostala soľ. Vďaka veľkej nadmorskej výške soľ zostala v čistom tvare až do dnešnej doby. Jej kvalita je daná tisícročnou kryštalizáciou pri extrémnom tlaku a teplote, čím zostal zachovaný pôvodný obsah cca 80 prvkov v stopovom množstve, ktoré ľudský organizmus potrebuje pre svoje fungovanie.
Soľ je ručne ťažená, umývaná a sušená na slnku. Vysoká bioenergetická hodnota soli je zaistená veľkým množstvom čistých kryštálov, čím sa radí medzi najvzácnejšie soli sveta. Kryštalická soľ v jej najdokonalejšej podobe je geologicky nazývaná halit. Kedže je nerafinovaná, má podobné priaznivé zdravotné účinky ako prírodná morská soľ.

 

Vyskúšajte liečivý účinok soli na svojom tele

img-preco-kvalitnejsiu-solAk chcete maximálne využiť himalájsku soľ, odporúčame aj detoxikačný kúpeľ, ideálne po splne Mesiaca. Ako si ho správne pripraviť? Celé kilo soli vysypte do vane a napustite si toľko vody, aby niekoľko málo zrniek soli ostalo nerozpustených – je to tzv. nasýtený roztok. Do takéhoto kúpeľa si ponorte hlavu, vlasy, celé telo. Teplota vody by mala byť cca ako teplota tela čiže cca 36 stupňov. Po cca 15- 25 minútach sa zabaľte do plachty – neutierajte sa, vlasy do uteráka a relaxujte najmenej hodinu. Takáto detoxikácia je svojimi účinkami podobná trojdňovému pôstu.

Za článok ďakujeme: Deniske Markovej.