Antibakteriálne čistiace prostriedky Vám zdravie nezabezpečia

Antibakteriálne čistiace prostriedky Vám zdravie nezabezpečia
Zdravé bývanie

V domácnosti na nás číhajú zákerné baktérie a vírusy, ktoré len čakajú kedy sa ich dotkneme, aby nám spôsobili nejakú chorobu. Takto nám vykresľujú našu domácnosť, plnú baktérií a vírusov, reklamy na antibakteriálne prostriedky.
Pokusy sterilizovať domácnosť sú však neefektívne a ochranu Vášho zdravia rozhodne nezabezpečia. Pre naše zdravie a pre  prostredie sú dokonca často väčšou hrozbou ako úbohá baktéria z reklamy.

Zvážte nasledovné:

 • Zabíjajú aj dobré baktérie.
  Antibakteriálne produkty ničia nie len zlé ale aj dobré baktérie, ktoré naše telo potrebuje. Dobré baktérie nám pomáhajú stráviť potraviny a bránia mikroorganizmom napádať naše telo. Väčšina “zlých” baktérií nám neškodí. Mnohé z takzvaných zlých baktérií nemajú žiaden nežiadúci efekt na náš imunitný systém.
 • Zlá baktéria nie je nakoniec až taká zlá.
  Podľa zistení len 1% až 2% mikróbov je schopných vyvovolať chorobu. Všetky ostatné nám cibria náš imunitný systém. Telo potrebuje stretávať aj škodlivé baktérie na to, aby si k nim vytváral protilátky. Príliš sterilné prostredie vedie k tomu, že je naša imunita lenivejšia.
 • Triclosan v antibakteriálnach mydlách spôsobuje rezistenciu na antibiotiká.
  Viaceré nedávne štúdie našli dôkazy o tom, že triclosan (najčastejšia prísada použitá v antibakteriálnych mydlách) spôsobuje rezistenciu na antibiotiká. Triclosan sa čoraz viac objavuje v pitnej vode dokonca aj v materskom mlieku, čiže na miestach, kam vôbec nepatrí.
  Keď sa triclosan zmieša z  chlórom, ktorý je bežne v pitnej vode, mení sa na chloroform – karcinogén.  Koncom roka 2013 americká FDA (Food and Drug Administration) zaviedla odporúčanie znížiť množstvo chemikálií ako je triclosan v antibakteriálnych mydlách.

Triclosan sa môže nachádzať aj v týchto produktoch:

– zubná pasta,
– sprchové gély,
– kozmetické prípravky.

img-water-wallpaper

Naša rada:

Každodenná hygiena je základ pre zdravie. Nepreháňajme to však s prílišnou dezinfekciou. Často stačí prúd teplej tečúcej vody a obyčajné mydlo. To nám urobí väčšiu službu ako agresívne antibakteriálne mydlá, napustené čistiace obrúsky, alebo antibakteriálne gély do kabelky.

 

Použité zdroje:

1. 5 Secrets Big Brands Don’t Want You To Know About Your Cleaning Products,  2014. Dostupné na: MindBodyGreen.com

 

Článok pripravil:

logo-zz-red

O Anežka Palajová

webová dizajnérka, wordpressáčka, blogerka, fanúšička alternatívnych metód v liečení a zdravého životného štýlu a mama dvoch úžasných bytostí