Používam menej plastov

Používam menej plastov
Zdravé bývanie

Vážim si prírodu, a preto používam menej plastov

Všetci určite dobre vieme, aký škodlivý vplyv majú plasty na našu prírodu. Keďže si vážim životné prostredie, rozhodla som sa začať redukovať používanie plastových produktov. Na začiatku bolo toto rozhodnutie ťažké zrealizovať a najhoršie bolo to, že som nevedela, kde začať. Pohodlie, ktoré mi plastové produkty ponúkali, nebolo vôbec ľahké opustiť, ale nevzdávala som to a nachádzala som si cesty. Zvykala som si postupne a stále si zvykám. V tomto článku ponúkam 3 jednoduché tipy, ktorými som začala ja a ktorými môžete znížiť používanie plastov aj vy.

1) Používanie vlastnej fľaše na vodu

Ja osobne som si zaobstarala termosku, ktorá sa mi pohodlne vojde do kabelky, a preto ju dnes nosím všade so sebou. Výhodou termosky je to, že uchováva teplé nápoje teplé a studené nápoje v nej ostanú po dlhý čas studené.

Toto rozhodnutie mi pomáha nielen redukovať množstvo plastov, ktoré by som kúpou vôd balených v plastových fľašiach použila, ale aj šetriť peniaze, keďže nekupujem balené vody, ale vždy si pripravím nápoj doma.

Týmto rozhodnutím opäť šetrím aj prírodu, aj svoju peňaženku.

2) Používanie látkových nákupných tašiek

Keď som sa rozhodla prestať kupovať plastové tašky, bolo viacero momentov, kedy som to chcela vzdať. Niekoľkokrát sa mi stalo, že som vošla do obchodu a nemala som pri sebe žiadnu vlastnú tašku na nákup. Za svoju chybu som ďalej nechcela trestať našu matku prírodu, a preto som si v obchode dovolila kúpiť len to, čo som mohla odniesť v rukách, aby som nekúpila plastovú tašku. Postupne som si vďaka tejto metóde zvykala nosiť vlastnú látkovú tašku, lebo som si bola vedomá toho, že ak vojdem bez vlastnej tašky do obchodu, tak si z neho odnesiem len veľmi, veľmi malý nákup. V súčasnosti nosím svoju látkovú nákupnú tašku vždy v kabelke.

3) Nepoužívanie slamiek

Vždy, keď vidím niekoho piť nápoj cez slamku, vzbudzuje to u mňa pocit, že ten človek je „cool“. Neviem tento pocit racionálne odôvodniť, ale je to tak. Dôležité, však je, že som si uvedomila, že používanie plastových slamiek nie je nutnosť. Je to možno trend, ale nie potreba. Zdravý človek sa dokáže napiť z pohára aj bez slamky. Preto som sa začala vyhýbať jednorazovým slamkám, teda ja osobne som slamky vylúčila zo svojho života úplne.

Ak ale chcete byť „cool“ a váš nápoj vám chutí viac, keď si ho vychutnávate cez slamku, odporúčam zakúpiť si slamku, ktorá vám vydrží naozaj dlho. Dnes sú na trhu dostupné slamky, ktoré sú vyrobené z prírodného bambusu, zo skla, z nerezovej ocele a z iných prírodných materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie do takej miery ako plast.
Budem úprimná, na začiatku tejto cesty som sa bála toho, že nebudem už viac trendy, lebo prestanem používať to, čo používa väčšina z nás, ale riskla som to a zistila som, že opak je pravdou. Stretávam sa s množstvom pozitívnych ohlasov na to, keď pred niekým vytiahnem svoju termosku alebo látkovú nákupnú tašku. Viacerí ľudia v mojom okolí sa nechali inšpirovať a už majú svoju vlastnú fľašu na vodu. A zopár ľudí sa mi už pochválilo svojou vlastnou nákupnou taškou.
Ak ste si článok prečítali až sem, verím, že ste sa už rozhodli začať znižovať používanie plastov. Ostáva mi teda dúfať, že vám v tom práve tieto 3 jednoduché tipy pomôžu a motivujú vás k tomu, aby ste boli čoraz vnímavejší k našej vzácnej prírode.