Dňu osláv matky Zeme pripadol dátum 22. apríla.
V roku 2019 je to už 50 rokov odkedy sa zrodila myšlienka uctiť si Deň Zeme. Aká dramatická udalosť viedla k tomu, že sme pre matičku zem vyhradili vlastný oslavný deň?
História pozná dôvody
Zakladateľom myšlienky Dňa Zeme je Gaylord Nelson a aj vtedajší americký senátor Wisconsinu. Táto myšlienka sa v ňom zrodila potom, čo bol svedkom masívneho úniku ropy v Santa Barbare v Kalifornii v roku 1969.
Deň 22. apríl, ktorý spadá medzi jarné prázdniny a záverečné skúšky (v Amerike), bol vybraný ako dátum Dňa Zeme.
22. apríla 1970 sa milióny Američanov stretlo na uliciach, aby protestovali proti negatívnemu vplyvu, ktorý mal na našu planétu dovtedajší 150 ročný priemyselný rozmach. Tisíce škôl a univerzít sa pridali a organizovali protesty proti zhoršovaniu životného prostredia.
Do roku 1989 sa Deň Zeme organizoval len v Amerike. Od roku 1990 sa už stal celosvetovým dňom, kedy sa sústreďujeme na našu Zem. Zmobilizovaných bolo 200 miliónov ľudí v 141 krajinách sveta.
Deň Zeme a súčasnosť
Dnes je Deň Zeme celosvetovým dňom a predpokladá sa, že jeho súčasťou sa stáva viac než miliarda ľudí vo viac ako 192 krajinách sveta. Je to deň politickej akcie a občianskej účasti. Ľudia v tento deň robia viac pre našu planétu. Vysádzanie stromov, čistenie ulíc a ciest v mestách patrí medzi mnohé aktivity tohto dňa. Korporácie a vlády vtedy sľubujú a oznamujú opatrenia v oblasti ochrany životného prostredia.
Dokonca aj pápež František hovorí o ochrane ľudí a biodiverzity, ktorá žije na tejto planéte.
DEŇ ZEME OSLAVUJE
KRAJÍN SVETA
Ako vyzerá Deň Zeme v roku 2019
Téma Dňa Zeme 2019 znie Chráňme naše druhy (angl. Protect Our Species).
Všetky druhy, ktoré žijú na planéte majú svoju nevyčísliteľnú hodnotu a svoju nenahraditeľnú úlohu. V dôsledku ľudskej aktivity však množstvo druhov vymiera! Rýchle zníženie výskytu rastlín a voľne žijúcich živočíchov je úzko späté so zmenou klímy a znečistením. Ešte stále však máme čas, aby sme zachránili mnohé druhy. Musíme spolupracovať a chrániť všetko, čo na Zemi žije.
Viac informácii na tému ochrany diverzity nájdete na webe earthday.org: https://www.earthday.org/campaigns/endangered-species/earthday2019/
Ako konkrétne môžete prispieť vy?
Každý z nás dokáže prispieť ku Dňu Zeme. Nejde vôbec o to robiť veľké veci, ide o maličkosti každodenného života, ktoré môžu zmeniť svet.
Šetrime energie a zdroje
- – používajte látkové tašky namiesto igelitových
- – noste so sebou termosku a nekupujte vodu v plastových obaloch
- – vypínajte v miestnosti svetlo, keď sa v nej nenachádzate
- – počas umývania zubov nemajte pustenú vodu
- – jedzte menej mäsa
- – trieďte odpad
Spolupracujte na projektoch vo svojom okolí, ktoré chránia životné prostredie!
Užitočné rady prináša aj článok Používam menej plastov.
Na Slovensku už nasťastie vznikajú firmy a organizácie, ktorým na životnom prostredí záleží. V kategórii zdravý domov nájdete zoznam zdravých firiem, ktoré pôsobia možno aj vo Vašom meste.
Poznáte vo Vašom meste firmu alebo šikovného človeka, ktorý vo Vašom meste pôsobí v oblasti ekológie, zašlite nám tip:
Síce je vo vesmíre množstvo planét, no len jedna jediná je naším domovom, Zem. Chráňme si ju a prejavujme jej patričnú úctu. Poskytuje nám predsa miesto, kde môžeme žiť, vychovávať ďalšie generácie, zabezpečila nám obživu, vodu, dennodenne žasneme nad krásami, ktoré v prírode nachádzame. Planéta Zem je jedinečná, je to náš domov, naša Zem.
Ak sa chcete aktívne zapojiť ku Dňu Zeme a prispieť k zdraviu našej planéty, pozrite si aj ďalšie tipy, ako byť viac environmentálne priateľský: https://www.priateliazeme.sk/spz/aktivity/ine-aktivity/ekoporadna/22-tipov-aby-bol-den-zeme-kazdy-den https://www.enviroportal.sk/
Pri príprave tohto článku boli použité nasledovné zdroje:
https://www.earthday.org/
https://www.enviroportal.sk/